Zpráva pro webmastera

Partneři

Město


 

Hlavní stránkaAktualityMédiaArchivKontakt

 

    

     Komorní orchestr mladých byl založen při Základní umělecké škole Chotěboř v roce 1990 z žáků houslové třídy paní učitelky Věry Fialové, která je i jeho dirigentkou. Od roku 1993 nese orchestr oficiální název KOM Chotěboř a od roku 1998 je členem sdružení YMCA v ČR.

     V současné době má orchestr okolo dvaceti členů. Věkový průměr orchestru je velice nízký, proto je repertoár skladeb vybírán velmi pečlivě, aby bylo možno zapojit i nejmenší hráče. Přestože se složení orchestru každým rokem mění a přicházejí teprve začínající houslisté, udržuje si orchestr stále vysokou úroveň. Svědčí o tom řada úspěšných vystoupení nejen v regionu, ale i ve vzdálenějších městech.

     Orchestr se zúčastňuje celostátních soutěží. Přivezl si 2x ocenění z Týniště n. Orlicí, 1x z Rychnova n. Kněžnou, 1x 1. místo ze soutěže YMCA v ČR v Praze a v roce 2003  3. místo z celostátní soutěže orchestrů z Olomouce. V rámci rozhlasové soutěže Concerto Bohemia natáčel orchestr s hudebním režisérem Tomášem Stavělem pro Český rozhlas soutěžní snímky, se kterými obsadil v této soutěži 3. místo. Velkou událostí byl i koncert ve Valdštejnské zahradě pod patronací předsedy Senátu ČR pana Petra Pitharta. V letech 1996, 2003 a 2006 koncertoval orchestr v rámci týdenních turné v Liverpoolské katedrále, ve školách v Liverpoolu a Chesteru, v kostele St. Anne a Christ Church, kde provedl celkem 9 koncertů. S partnerským sborem z Liverpoolu vystupoval orchestr i v mnoha městech ČR ( Havlíčkův Brod, Proseč, Želiv, Brno, Velehrad ... )

     Do dnešního dne byl jistě největším úspěchem  zájezd na 15. ročník festivalu „Velká duchovní hudba“  do Říma, kam byl v říjnu 2004 orchestr vybrán na základě 1. nahrávky  svého CD. Festival se  konal od 18. prosince 2004 do 6. ledna 2005. KOM vystoupil dne 28.12.2004 v kostele SS. Biagi e Carlo ai Catinari.
 

   Orchestr nahrál v roce 2004 CD s názvem "Vánoční melodie v podání Komorního orchestru mladých Chotěboř". Kmotrem tohoto CD a patronem orchestru se stal slavný český houslista, rodák z Havlíčkova Brodu, mistr Bohuslav Matoušek. Ten také vystoupil spolu s Komorním orchestrem mladých Chotěboř a sólistou divadla F.X. Šaldy v Liberci, operním pěvcem panem Pavlem Vančurou ( bas ) 23.11.2005 na slavnostním koncertě, pořádaném u příležitosti 15. výročí založení tohoto tělesa a současně u příležitosti 45. výročí pedagogické dráhy zakladatelky orchestru, jeho umělecké vedoucí a dirigentky, paní Věry Fialové. Z tohoto koncertu vznikla další "live" nahrávka orchestru, komplet DVD-CD.

 

 

 

 

  

© Komorní orchestr mladých Chotěboř 2006-2011